Realizacja zadania II projektu pn.: „Nowa jakość życia osób starszych niesamodzielnych lub niepełnosprawnych”

https://mgopssolec.rbip.mojregion.info/wp-content/uploads/sites/252/2018/10/poziom_kolor.png

W ramach realizacji projektu pn.: „Nowa jakość życia osób starszych niesamodzielnych lub niepełnosprawnych”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 9. Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.1 Włączenie społeczne i rozwój usług opiekuńczych w ramach ZIT, Poddziałanie 9.1.2 Rozwój usług opiekuńczych w ramach ZIT, od października 2019 roku rozpoczął się jego drugi etap, który dotyczy wsparcia opiekunów osób zależnych objętych specjalistycznymi usługami opiekuńczymi w formie fizjoterapii.

W ramach tego etapu 12 opiekunów faktycznych będzie miało możliwość skorzystania ze wsparcia: psychologa, prawnika i pielęgniarki środowiskowej.

W październiku odbyło się pierwsze, 2-godzinne spotkanie z psychologiem, kolejne spotkania zaplanowane są na koniec listopada i pierwszą połowę grudnia br. Wsparcie psychologa ma pomóc uczestnikom spotkań w zrozumieniu ich roli w życiu osoby od nich zależnej, jak i pomóc im w poradzeniu sobie z problemami, które napotykają w życiu codziennym.

Dwugodzinne spotkanie z prawnikiem, które odbyło się 25 listopada br. pomogło jego uczestnikom w zapoznaniu się z obecnymi przepisami prawa, które dotyczą spraw związanych z opieką nad osobą starszą niesamodzielną lub niepełnosprawną.

W listopadzie i grudniu br. zaplanowano również dwa, 2-godzinne spotkania z pielęgniarką, która przekaże opiekunom jak prawidłowo zajmować się osobami od nich zależnymi uwzględniając ich niesamodzielność lub niepełnosprawność.

W spotkaniach w październiku, listopadzie i grudniu 2019 roku uczestniczy 6 opiekunów faktycznych uczestników projektu realizujących wsparcie fizjoterapeuty zgodnie z zaleceniami lekarza od 2 do 4 godzin tygodniowo na podstawie zawartej umowy trójstronnej oraz decyzji w sprawie przyznania usług. Uczestnicy projektu chętnie korzystają ze wsparcia, sumiennie ćwiczą i poddają się zabiegom fizjoterapeuty. Otrzymują pomoc w swoim miejscu zamieszkania, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i w dogodnych dla nich godzinach.

Kolejne 6 osób ze wsparcia psychologa, pielęgniarki i prawnika będzie mogło skorzystać od maja 2020 roku.

Informacje

Rejestr zmian