ŚWIADCZENIE „ DOBRY START ''
Świadczenie „DOBRY START” przysługuje rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osobie uczącej się.
Kiedy przysługuje świadczenie „Dobry start”?Świadczenie „Dobry start” przysługuje jeden raz w roku, w wysokości 300zł na każde dziecko, do ukończenia 20 roku życia, które rozpocznie rok szkolny na pokrycie kosztów związanych z początkiem roku szkolnego. Dzieciom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, świadczenie przysługuje do 24 roku życia. Świadczenie przysługuje również na dzieci, które ukończyły odpowiednio 20 lub 24 rok w przypadku , ukończenia odpowiednio 20 lub 24 roku życia przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Wnioski można składać w formie:-
elektronicznej (za pośrednictwem platformy Emp@tia i Bankowości elektronicznej) od 1 lipca do 30 listopada
- papierowej od 1 sierpnia do 30 listopada
Osobom ubiegającym się o świadczenie „Dobry start” informacja o jego przyznaniu zostanie przesłana pocztą elektroniczną na wskazany we wniosku adres e-mail.
Wniosek o wypłatę świadczenia DOBRY START można składać w sekcji świadczeń rodzinnych i spraw alimentacyjnych oraz świadczeń wychowawczych przy ul. 23 Stycznia 14a ( dawny budynek PUP ).
Podstawa prawna-
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018r. W sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. Z 2018r. poz. 1061).
Prawo do świadczenia Dobry Start przysługuje zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- obywatelom polskim,
- cudzoziemcom:
- obywatelom Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii,
- jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym,
- zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2017 r. poz. 2206 i 2282 oraz z 2018 r. poz. 107 i 138), jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy,obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów lub pracy sezonowej oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy, 5. przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie: – zezwolenia na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 139a ust. 1 lub art. 139o ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub – dokumentu pobytowego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich (Dz. Urz. UE L 157 z 15.06.2002, str. 1, z późn. zm. – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 19, t. 6, str. 3, z późn. zm.), z adnotacją „ICT”, wydanego przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej, i gdy celem ich pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy w charakterze pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 3 pkt 13b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach przez okres nieprzekraczający 90 dni w okresie 180 dni. - jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem cudzoziemców, którym zezwolono na pobyt i pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres nieprzekraczający dziewięciu miesięcy, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Świadczenie dobry start w wysokości 300 zł raz w roku (jednorazowo) przysługuje w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego.
Świadczenie dobry start przysługuje : – rodzicom, – opiekunom faktycznym, – opiekunom prawnym, – rodzinom zastępczym, – osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, – dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, – dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, – osobom uczącym się.Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:
1) przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia; 2) przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku:1) ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
2) ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole - a szkoła w rozumieniu przepisów rozporządzenia oznacza szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.
Świadczenie dobry start nie przysługuje:– jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich,zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole,jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie, – na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Uwaga: świadczenie dobry start nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola, w tym na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne („tzw. zerówka”) w szkole podstawowej, a także w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego.
Ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje w terminie 2 miesięcy licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku, przy czym, w przypadku prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków złożonych w lipcu lub sierpniu, ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje nie później niż do dnia 30 września.
Świadczenie dobry start będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub w gotówce.
Przyznanie świadczenia dobry start nie wymaga wydania decyzji.
Wydania decyzji administracyjnej wymaga natomiast odmowa przyznania świadczenia dobry start oraz rozstrzygnięcia w sprawach nienależnie pobranego świadczenia dobry start.
TERMIN PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW
Wnioski przyjmowane są od:- 1 lipca danego roku przez internet za pośrednictwem: - Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia,
- bankowości elektronicznej: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Banku BGŻ BNP Paribas, natomiast Bank Zachodni WBK włączy się w akcję informacyjną o programie "Dobry Start" i będzie zachęcać do złożenia wniosku korzystając z Profilu zaufanego.
- od 1 sierpnia danego roku w Sekcji Świadczeń Rodzinnych i Spraw Alimentacyjnych oraz Świadczeń Wychowawczychul. 23 Stycznia 14a – I piętrow poniedziałki, środę, czwartek i piątek w godz. od 7.30 do 15.15 wtorki w godz. od 7.30 do 16.30.
Podstawa prawna
Uchwała NR 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dobry start”(Dz.U. z 2018 poz. 514); Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2018r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. z 2018r. Poz. 1061), ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.);
Załączniki
UCHWAŁA NR 80 RADY MINISTRÓW z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dobry start” | dodany: 18:56, 12.05.2019 | przez: Ilona Organiak | ||
Rozporządzenie Rady Ministrów - Dobry Start 300+ | dodany: 18:42, 12.05.2019 | przez: Ilona Organiak |