Aktualności

Informacja

Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim informuje, iż 24 grudnia 2019 roku Ośrodek Pomocy będzie nieczynny.

podstawa: Zarządzenie nr 021.61.2019 Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim  z dnia 10 października 2019 roku w sprawie ustalenia dnia 24 grudnia 2019 roku dniem wolnym od pracy i ustalenia za ten dzień pracującej soboty.

 

Sekcja świadczeń rodzinnych i spraw alimentacyjnych oraz świadczeń wychowawczych informuje, że od 01 lipca 2019 roku można składać wnioski na nowy okres zasiłkowy o przyznanie :

  • świadczeń rodzinnych
  • świadczeń z funduszu alimentacyjnego
  • świadczeń DOBRY START
  • świadczeń wychowawczych

WNIOSKI OD 01 LIPCA 2019 MOŻNA SKŁADAĆ WYŁĄCZNIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ.

NATOMIAST OD 01 SIERPNIA 2019 WNIOSKI O PRZYZNANIE W/W ŚWIADCZEŃ MOŻNA SKŁADAĆ W FORMIE PAPIEROWEJ I W FORMIIE ELEKTRONICZNEJ.

Jednocześnie informujemy, że od 01 lipca 2019 można ubiegać się o przyznanie świadczeń wychowawczych na pierwsze dziecko (od 01 lipca 2019 roku przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko nie obowiązuje kryterium dochodowe).

We wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego tzw. 500+ na nowy okres zasiłkowy należy zawnioskować na pierwsze i kolejne dzieci (pomimo przyznania świadczenia na drugie lub kolejne dziecko do 30-09-2019 roku). Od 01 lipca 2019 nie będą wydawane decyzje o przyznaniu świadczenia wychowawczego na nowy okres zasiłkowy. Na wskazany we wniosku przez osobę ubiegającą się o świadczenia adres e-mailowy będzie wysłana informacja o przyznaniu świadczeń.

Nowy okres zasiłkowy trwa od 01 lipca 2019 do 31 maja 2021 roku. Aby otrzymać spłatę świadczenia wychowawczego od 01 lipca 2019 wniosek o przyznanie w/w świadczenia należy złożyć do 30 września 2019 roku. W przypadku złożenia wniosku o świadczenie wychowawcze po 01 październiku 2019 ustalenie prawa do tego świadczenia nastąpi od miesiąca złożenia wniosku.

Informujemy również , że wniosek o wypłatę świadczenia DOBRY START należy złożyć najpóźniej do 30 listopada 2019 roku. Wnioski złożone po tym terminie pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.

Wnioski można składać w: Sekcji świadczeń rodzinnych i spraw alimentacyjnych oraz świadczeń wychowawczych, ul. 23 Stycznia 14A, Solec Kujawski (dawna siedziba PUP) od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.15; wtorek do 16.30


MAMA 4 PLUS

            Z dniem 1 marca 2019 r. wchodzi w życie USTAWA O RODZICIELSKIM ŚWIADCZENIU UZUPEŁNIAJĄCYM. Celem świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci.   Świadczenie może być przyznane: 1)  matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci; 2) ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania przez matkę. Świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku gdy nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Świadczenie przysługuje pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie jego pobierania. Świadczenie nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wniosek jest składany w jednostce organizacyjnej ZUS lub KRUS. Wysokość świadczenia nie może być wyższa od najniższej emerytury. W przypadku pobierania emerytury lub renty, w wysokości niższej od najniższej emerytury, świadczenie stanowi dopełnienie jej wysokości do wysokości najniższej emerytury.  

 

Wigilia dla Osób Samotnych

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, organizuje w dniu 21 grudnia 2018 roku Wigilię dla osób samotnych z terenu naszego miasta. Wszystkie osoby samotne prosimy o zgłoszenie się do tutejszego Ośrodka, do dnia 7 grudnia 2018 roku.

Zgłaszać się można telefonicznie, pod nr telefonu: 52 387-87-02, lub osobiście do pracownika socjalnego, pokór nr 5, w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, przy ulicy 29 Listopada 12.


CZYSTE POWIETRZE

Od 19 września 2018r. do 30 czerwca 2027r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmują wnioski o wsparcie z programu CZYSTE POWIETRZE

 

            Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Celem programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzonych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

  Program przewiduje dofinansowania m.in.na:
  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła,spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
  Formy dofinansowania:  
  • dotacja
  • pożyczka
 

Warunek podstawowy: Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu.

 

Dla budynków nowo budowanych: zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu.

 

Wnioski należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), właściwym terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie. Wnioski o dofinansowanie w programie CZYSTE POWIETRZE dla nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przyjmowane są w WFOŚiGW w Toruniu.

            Szczegółowe informacje na temat programu CZYSTE POWIETRZE uzyskać można na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (www.nfosigw.gov.pl).
  Aktualności

Widzisz osobę bezdomną – ALARMUJ!

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby innych osób. Jeśli widzisz osobę bezdomną leżącą na ławce na przystanku, w parku, na stacji kolejowej, na terenie ogródków działkowych, na klatce schodowej w bloku czy poza obrzeżami miasta nie pozostawaj obojętny– REAGUJ! Prosimy o zgłaszanie informacji o osobach bezdomnych do Ośrodka Pomocy Społecznej w godzinach 7:30 do 15:15, we wtorek 7:30 do 16:30 pod numerem tel. 52/387 87 02. Dyrektor MGOPS Hanka Stamm
 

Minister Rafalska o regulacjach ws. pracy podczas upałów

10-08-2018

Pracodawca, pomimo braku normy prawnej określającej maksymalną dopuszczalną temperaturę w pomieszczeniach pracy, ma szereg obowiązków w zakresie zapewnienia właściwych warunków pracy, w tym również w odniesieniu do temperatury panującej w pomieszczeniu pracy.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić dostateczną ilość wody do picia lub inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników, co szczegółowo określono w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie napojów m.in. pracownikom zatrudnionym: w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT - Wet Bulb Globe Temperature) powyżej 25°C, a także na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.

Obowiązują ogólne regulacje prawne, które wskazują na konieczność podejmowania przez pracodawców różnych działań mających na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, np. poprzez zmianę organizacji pracy.

Istotne jest rozwiązanie powyższej kwestii środkami pozalegislacyjnymi. W społeczeństwie ważnym elementem jest kultura kształtowana nie tylko poprzez wprowadzanie regulacji prawnych, ale także różnego rodzaju kampanie społeczne podnoszące świadomość i empatię.

Dlatego przyłączam się do apelu Pana Wiesława Łyszczka – Głównego Inspektora Pracy skierowanego do pracodawców, o skracanie czasu pracy pracownikom w związku z falą upałów. *

 * wpis ze strony: https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/prawo-pracy/art,10152,minister-rafalska-o-regulacjach-ws-pracy-podczas-upalow.html



Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej poniżej przedstawia zestawienie odnośnie składania wniosków i załatwiania spraw drogą elektroniczną przez portal empatia.mpips.gov.pl oraz przez jakie Banki można składać wnioski 500+ i świadczenie Dobry Start opracowane przez Departament Informatyki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

1. Wnioski elektroniczne jakie można przesłać przez Portal Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl) do Jednostek Organizacyjnych Pomocy Społecznej (JOPS)/ Urzędów realizujących zadania z obszarów: SR/SW/FA/ON/RKZ
Obszar
Symbol wniosku
Nazwa formularza elektronicznego na Portalu empatia.mpips.gov.pl w zakładce eWnioski
Świadczenie Wychowawcze
SW-1
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500+)
SDS-1
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start (300+)
Świadczenia Rodzinne
SR-1
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego;
SR-2
Wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka "Becikowe"
SR-3
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego;
SR-4
Wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego;
SR-5
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego;
SR-6
Wniosek o ustalenie prawa do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka dla osób, które otrzymywały do dnia 1 maja 2004 r. ustalone na siebie świadczenie na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (Dz. U. z 1991 r. nr 45, poz. 200, z późn. zm.);
SR-7
Wniosek o świadczenie rodzicielskie.
SR-8
Wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia "Za życiem"
Fundusz Alimentacyjny
FA-1
Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego;
Karta Dużej Rodziny
KDR
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny.
Pomoc Społeczna
PS-1
Wniosek o przyznanie pomocy społecznej;
PS-2
Powiadomienie o zmianie sytuacji życiowej;
PS-3
Wniosek o pomoc społeczną dla innej osoby /rodziny.
Opieka nad dzieckiem do lat 3
RKZ-1
Wniosek o wpis do rejestru żłobków /  klubów dziecięcych;
RKZ-2
Informacja o zmianie danych w rejestrze żłobków / klubów dziecięcych;
RKZ-3
Wniosek o wykreślenie z rejestru żłobków / klubów dziecięcych.
Turnusy rehabilitacyjne -Rejestry
ON-1
Wniosek o wpis do rejestru organizatorów turnusów rehebilitacyjnych, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne korzystające z dofinansowania ze środków państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych
ON-2
Wniosek o wpis do rejestru ośrodków, w których mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych korzystających z dofinansowania państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych
Wnioski procesowe określone Kodeksem Postępowania Administracyjnego (KPA)
ZS-1
Wniosek o wydanie zaświadczenia o udzielonej pomocy;
ZS-2
Wniosek o umorzenie należności (w części lub w całości), rozłożenie na raty spłaty należności, odroczenie terminu płatności, zwolnienie lub zmniejszenie odpłatności (w związku z nienależnymi świadczeniami lub świadczeniami realizowanymi odpłatnie);
ZS-3
Zgłoszenie nieprawidłowości do jednostki terenowej;
ZS-4
Wniosek o zmianę decyzji lub postanowienia;
ZS-5
Odwołanie od decyzji lub zażalenie na postanowienie;
ZS-6
Korespondencja w sprawie do jednostki terenowej.

Dodatkowo wskazać należy, że na Portalu Emp@tia udostępnione są następujące usługi dla Obywateli 1) Wykaz Partnerów Karty Dużej Rodziny http://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr 2) Mapa żłobków i klubów dziecięcych https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/mapa-zlobkow-i-klubow-dzieciecych 3) Rejestr Żłobków i Klubów Dziecięcych http://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/d3/rejestr-zlobkow-i-klubow 4) Wykaz Dziennych Opiekunów   http://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/d3/wykaz-dziennych-opiekunow 5) Rejestr Ośrodków Turnusów Rehabilitacyjnych http://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-swiadczeniobiorcow/turnusy/wyszukiwarka-osrodkow 6) Rejestr Organizatorów Turnusów Rehabilitacyjnych http://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-swiadczeniobiorcow/turnusy/wyszukiwarka-organizatorow 7) Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej RJPS (m.in.: OPS, MOPS, PCPR, ROPS, WPS UW, DPS, CIS, KIS, OIK, OW-DPS, OW-N, PIK) http://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-swiadczeniobiorcow/ps/rejestr

2. Banki przez które można wysłać: wniosek 500+ / wniosek SDS oraz przez który Bank można założyć Profil Zaufany

Lp.
Banki:
skrót
300+ (SDS)
500+ (SW)
Profil Zaufany (PZ)
1
Alior Bank S.A.
ALB
Tak
Tak
nie dotyczy
2
Bank PKO BP
PKO
Tak
Tak
Tak
3
Bank PKO BP / Inteligo
PKO
Tak
Tak
Tak
4
Bank Pocztowy S.A.
POC
Tak
Tak
nie dotyczy
5
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
BPS
Tak
Tak
nie dotyczy
6
Bank Zachodni WBK S.A
WBK
nie dotyczy
Tak
Tak
7
BGŻ BNP Paribas S.A
BNP
nie dotyczy
Tak
nie dotyczy
8
Credit Agricole Bank Polska S.A.
CRE
Tak
Tak
nie dotyczy
9
Euro Bank S.A.
EUR
nie dotyczy
Tak
nie dotyczy
10
Getin Noble Bank S.A.
GET
Tak
Tak
nie dotyczy
11
ING Bank Śląski S.A.
ING
Tak
Tak
Tak
12
mBank S.A.
MBK
Tak
Tak
Tak
13
Millennium S.A
MIL
Tak
Tak
Tak
14
Nest Bank S.A.
FMB
Tak
Tak
nie dotyczy
15
PEKAO S.A.
PEO
Tak
Tak
Tak
16
PLUS BANK S.A.
PLU
nie dotyczy
Tak
nie dotyczy
17
Raiffeisen Bank Polska S.A.
RAI
nie dotyczy
Tak
nie dotyczy
18
SGB-Bank S.A.
SGB
Tak
Tak
nie dotyczy
19
ZUS
ZUS
nie dotyczy
Tak
nie dotyczy
20
Envelo
nie dotyczy
nie dotyczy
Tak


Uwaga

W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

w dniach 2 i 3 sierpnia 2018 roku 

będzie czynny w godzinach od 7.30 do 13.30


Uwaga

Zmiany od 1 lipca br. w kwotach wolnych od potrąceń i egzekucji

Od dnia 1 lipca 2018r. weszły w życie przepisy art. 5 ustawy z dnia 10 maja 2018r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Przepisy te wprowadziły zmiany w zakresie kwoty wolnej od potrąceń i egzekucji.

Kwotą od potrąceń jest część świadczenia, która nie podlega potrąceniom i egzekucji. Kwota ta nie będzie już uzależniona od wysokości najniższej emerytury, a dotychczasowy procentowy związek został zamieniony odpowiednimi kwotami, uwzględniającymi poziom minimum socjalnego w jednoosobowym gospodarstwie domowym prowadzonym przez emeryta.

Kwota emerytury i renty wolna od potrąceń i egzekucji wynosi:

  • 825 zł - w przypadku sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż  świadczenia alimentacyjne (wraz z kosztami i opłatami)
  • 660 zł - w przypadku potrącania kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej,
  • 500 zł - w przypadku sum egzekwowanych na pokrycie należności alimentacyjnych,
  • 200 zł - w przypadku potrącania należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno - opiekuńczych.

Kwoty wolne od potrąceń będą podlegały corocznej waloryzacji od dnia 1 marca na zasadach określonych dla emerytur i rent.

Nowe kwoty wolne od potrąceń stosowane są nie tylko do potrąceń dokonywanych z emerytur i rent rolniczych od 1 lipca 2018 r., ale również tych już trwających.

Podstawa prawna:
  • ustawa z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336 z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1076).
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW W SPRAWIE ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH, ŚWIADCZEŃ WYCHOWAWCZYCH ORAZ ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO:

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego  na kolejny okres zasiłkowy 2018/2019 będą przyjmowane w formie tradycyjnej (składane w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej ul. 29 Listopada 12) od 1 sierpnia 2018 roku.

Wnioski składane tylko drogą elektroniczną będą przyjmowane o miesiąc wcześniej - już od 1 lipca 2018 roku. Można to będzie zrobić za pośrednictwem:

  • banków krajowych świadczących usługi drogą elektroniczną,
  • Platformy Usług Elektro­nicznych – PUE,
  • EMPATII na stronie empatia.mrpips.gov.pl/
TERMIN ROZPATRZENIA WNIOSKU O ŚWIADCZENIA RODZINNE:

WNIOSKI ZŁOŻONE W TERMINIE:

WYDANIE DECYZJI ORAZ WYPŁATA ŚWIADCZENIA:

01.07.2018 – 31.08.2018 DO 30.11.2018
01.09.2018 – 31.10.2018 DO 31.12.2018
01.11.2018 – 31.12.2018 DO 28-02-2019
TERMIN ROZPATRZENIA WNIOSKU O ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZE:
WNIOSKI ZŁOŻONE W TERMINIE: WYDANIE DECYZJI ORAZ WYPŁATA ŚWIADCZENIA:
01.07.2018 – 31.08.2018 DO 31.10.2018
01.09.2018 – 30.09.2018 DO 30.11.2018
01.10.2018 – 31.10.2018 DO 31.12.2018
01.11.2018 – 30.11.2018 DO 31.01.2019
01.12.2018 – 31.01.2019 DO 28.02.2019
TERMIN ROZPATRZENIA WNIOSKU O ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO:
WNIOSKI ZŁOŻONE W TERMINIE: WYDANIE DECYZJI ORAZ WYPŁATA ŚWIADCZENIA:
01.07.2018 – 31.08.2018 DO 31.10.2018
01.09.2018 – 30.09.2018 DO 30.11.2018
01.10.2018 – 31.10.2018 DO 31.12.2018
01.11.2018 – 30.11.2018 DO 31.01.2019
01.12.2018 – 31.01.2019 DO 28.02.2019

UWAGA:

OD 01 LIPCA 2018 PRZYJMOWANE SĄ TYLKO WNIOSKI ZŁOŻONE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ.



PROŚBA - Apel o pomoc

       W związku z okresem zimowym i niskimi temperaturami Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  przy ul. 29 Listopada 12 zwraca się do mieszkańców miasta i gminy Solec Kujawski z prośbą o informowanie Ośrodka o osobach bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością w celu udzielenia wsparcia tym osobom. Okres zimowy stanowi zagrożenie dla osób samotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz pozbawionych miejsca zamieszkania i pozostających w trudnej sytuacji życiowej. Osoby te mogą otrzymać pomoc w formie schronienia (schroniska dla bezdomnych - poza terenem Solca) jak również otrzymać wsparcie finansowe na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych np. zakup opału, żywności, odzieży, obuwia w zw. z wystąpieniem trudnych warunków atmosferycznych. Prosimy o zgłaszanie informacji do Ośrodka Pomocy Społecznej w godzinach urzędowania tj. 7.30 do 15.15, wtorek - 7.30 do 16.30 pod nr tel. 52 387 87 02 - sekretariat oraz 52 387 87 10 do Zespołu ds. Usług Socjalnych i Świadczeń do starszego specjalisty pracy socjalnej Hanny Ławniczak w godz. 7.30 do 10.00  i 14.00 do 15.00.

            Jednocześnie informujemy o numerach alarmowych:
  • POLICJA - 997,
  • STRAZ POŻARNA – 998,
  • POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
  • NUMER ALARMOWY - 112


UWAGA Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej informuje, iż od dnia 2 stycznia 2018 roku

Sekcja Pracy Socjalnej i Integracji Społecznej

mieści się w budynku C, w podwórzu przy Urzędzie Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim ul. 23 Stycznia 7

Zespół ds. pracy socjalnej Katarzyna Rogowska  – główny specjalista pracy socjalnej Rodziny objęte wsparciem asystentów rodziny. Rodziny zastępcze. Rodziny objęte wzmożoną pracą socjalną.

Katarzyna Kuligowska – starszy specjalista pracy socjalnej - koordynator Rodziny objęte wsparciem asystentów rodziny. Rodziny zastępcze. Rodziny objęte wzmożoną pracą socjalną

Sylwia Chełminiak - starszy specjalista pracy socjalnej Rodziny objęte wsparciem asystentów rodziny. Rodziny zastępcze. Rodziny objęte wzmożoną pracą socjalną

Wiesława Nyc – Stanowisko ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie – pedagog Cała problematyka przemocy w rodzinie. Kompleksowe organizowanie i obsługa pracy  Zespołu  Interdyscyplinarnego, oraz grup roboczych. Prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Inicjowanie i organizowanie nowych form pomocy osobom i rodzinom mającym trudną sytuację życiową oraz inspirowanie powołania instytucji świadczących usługi służące poprawie sytuacji takich osób i rodzin.


UWAGA

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej informuje, iż

od dnia 2 stycznia 2018 roku

Sekcja Świadczeń Rodzinnych i Spraw Alimentacyjnych oraz Świadczeń Wychowawczych

mieści się w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. 29 Listopada 12, w Solcu Kujawskim, w pokoju nr 9



Informacja

Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim informuje, iż w dniu 8 stycznia 2018 roku Ośrodek Pomocy będzie nieczynny

podstawa: Zarządzenie nr 021.57.2017 Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim  z dnia 13 grudnia 2017 roku w sprawie wyznaczenia dodatkowych dni wolnych od pracy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim w 2018 roku.

Informacja

Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim informuje, iż w dniu 17 listopada 2017 roku Ośrodek Pomocy będzie nieczynny

podstawa: Zarządzenia nr 021.47.2017 Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim    z dnia 16 października 2017 roku w sprawie wyznaczenia dodatkowych dni wolnych od pracy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim w 2017 roku.



POMOC OFIAROM NAWAŁNIC

W związku z ogromem zniszczeń jakie dotknęły domostwa z naszego województwa, Urząd Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim i Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim łącząc się z poszkodowanymi, ogłaszają zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy: łopat, grabi, rękawic, środków czystości, pościeli i koców.

Wskazane przedmioty przynosić można do siedziby Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, mieszczącego się przy ulicy 29 Listopada 12, w godzinach 7.30-15.15 od poniedziałku do piątku, a we wtorek w godzinach 7.30 - 16.30.

Spieszmy z pomocą !!!



Ostrzeżenie – jak odróżnić pracownika socjalnego z ośrodka pomocy społecznej od oszusta

Sprawdź na co warto zwrócić uwagę i jak rozpoznać oszusta:

  • osobę, która przychodzi sprawdzić sytuację trzeba poprosić o okazanie legitymacji  służbowej, ponieważ pracownik socjalny ją posiada,
  • w każdej gminie (mieście)  jest ośrodek pomocy społecznej, w którym można sprawdzić, czy osoba podająca się za pracownika socjalnego to faktycznie pracownik tej jednostki,
  • należy zwrócić uwagę, jaki dokument wypełnia osoba, która chce sprawdzić sytuację. Pracownik socjalny powinien mieć kwestionariusz  rodzinnego wywiadu środowiskowego, który wypełnia podczas wizyty u osoby(rodziny) razem z nią,
  • pracownik socjalny nie prosi o pokazanie oszczędności ani nie ustala miejsca, w którym ktoś je trzyma, w celu sprawdzenia czy są przechowywane w bezpieczny sposób,
  • pracownik socjalny nie prosi o kawę czy herbatę,
  • pracownik socjalny nie zaczepia ludzi na ulicy i nie proponuje możliwości otrzymania dofinansowania (np. dodatku mieszkaniowego), po sprawdzeniu sytuacji mieszkaniowej,
  • jeżeli ktoś nie chce rozmawiać z pracownikiem socjalnym nie musi wpuszczać go do  mieszkania (domu) , może odmówić rozmowy,
  • w razie wątpliwości i podejrzeń, że osoba, która się podaje za pracownika socjalnego nie jest nim należy zgłosić ten fakt policji.
 

TERENOWY KOMITET OCHRONY PRAW DZIECKA W SOLCU KUJAWSKIM ZAKOŃCZYŁ REALIZACJĘ PROJEKTU

PÓŁKOLONIE LETNIE pn.: „Wakacje z historią”

W ramach projektu łącznie 160 dzieci z terenu Gminy Solec Kujawski skorzystało z bezpłatnego wypoczynku. Dzieci uczestniczyły w wyjazdach edukacyjnych do miejscowości Gniew i Golub Dobrzyń, gdzie wraz z przewodnikiem poznawały historię zamków. Ponadto odbył się wyjazd do kina w Bydgoszczy. W trakcie półkolonii dzieci poznawały również historię swojego miasta, zwiedzały Muzeum Księcia Przemysła, brały udział w quizie historycznym oraz plastycznym a także w spotkaniu z funkcjonariuszami Policji. Opiekę nad uczestnikami półkolonii sprawowała wykwalifikowana kadra oraz wolontariusze.

Dzieci w trakcie pobytu miały zapewniony posiłek.

Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom pozyskanym z Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz środkom pozyskanym z Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim.

 

 

TERENOWY KOMITET OCHRONY PRAW DZIECKA W SOLCU KUJAWSKIM ORGANIZUJE PÓŁKOLONIE LETNIE pn.: „Wakacje z historią” DLA DZIECI Z RODZIN ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM W WIEKU 6-15 LAT Z TERENU MIASTA I GMINY SOLEC KUJAWSKI W TERMINACH I TURNUS – 10-14.07.2017r. II TURNUS – 17-21.07.2017r.

ZGŁOSZENIA NA PÓŁKOLONIE ORAZ WSZELKIE INFORMACJE NA TEMAT KRYTERIÓW JAKIE NALEŻY SPEŁNIAĆ MOŻNA UZYSKAĆ U

KOORDYNATORA PROJEKTU I PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH W MIEJSKO GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ PRZY UL. 29 LISTOPADA 12 W SOLCU KUJAWSKIM LUB TELEFONICZNIE POD NUMEREM TEL. (52) 387-87-02

 Projekt współfinansowany z środków Województwa Kujawsko - Pomorskiego i środków Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim


 
 

Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim

organizuje

27 czerwca 2017 w godzinach od 14.00 do 19.00

V Festyn pod nazwą "Senior Naszym Przyjacielem",

który odbędzie się w "Juraparku" w Solcu Kujawskim

w altanie "Na wodzie".

Festyn zorganizowany został z środków z dotacji Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim oraz środków pozyskanych od Sponsorów.



ŚRODKI NA REALIZACJĘ ZADAŃ Z PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Mając na uwadze dobro osób niepełnosprawnych, zgodnie z § 35a Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2016.2046 ze zm.) oraz aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie w 2017 r. w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej, Powiat Bydgoski informuje, iż posiada w dyspozycji środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań z zakresu:

1) rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia:

  • finansowanie wydatków na instrumenty lub usługi rynku pracy określone w ustawie o promocji w odniesieniu do osób niepełnosprawnych zarejestrowanych jako poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu,
  • przyznawanie osobom niepełnosprawnym środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu własnego do spółdzielni socjalnej,
  • dokonywanie zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osób na nich zatrudnionych oraz z rozpoznaniem przez służby medyczne ich potrzeb,
  • dokonywanie zwrotu kosztów wyposażenia stanowisk pracy osoby niepełnosprawnej,
  • finansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych,
  • dokonywanie zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych.

Wnioski i zapytania w powyższym zakresie należy kierować do Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej 147, 85-950 Bydgoszcz - kontakt pod nr tel.: (052) 360 43 45 lub (052) 360 43 00

2) rehabilitacji społecznej:
  • uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym,
  • zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
  • zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych oraz dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej,
  • likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
  • likwidacji barier w komunikowaniu się,
  • likwidacji barier technicznych,
  • sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych.

Wnioski i zapytania dotyczące uzyskania dofinansowania w wyżej wymienionym zakresie należy kierować do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bydgoszczy przy ul. Konarskiego 1-3, 85-066 Bydgoszcz - kontakt tel.: (052) 58 35 431 lub (052) 58 35 413.


Kampania "Bezpieczny i Aktywny Senior"

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim przekazuje informację o inauguracji kampanii "Bezpieczny i Aktywny Senior", która ma na celu pobudzenie świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa i aktywności sportowej, społecznej, edukacyjnej i kulturalnej osób starszych.

Informacje na temat kampanii można znaleźć na stronie: htpp://www.mpips.gov.pl/bezpieczny-i-aktywny-senior/. Celem Kampanii jest przede wszystkim:
  • bezpieczeństwo osób starszych,
  • ograniczenie liczby przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych,
  • pobudzenie świadomości społecznej na temat wyboru odpowiedniej formy wsparcia dla osób starszych oferowanych rzez różne podmioty,
  • promocja zdrowego i bezpiecznego stylu życia wśród seniorów.

Kampania realizowana będzie w kilku etapach. Pierwszy etap pn.: Bezpieczny dom dla seniora.



Zmiana wysokości kryteriów dochodowych uprawniających do korzystania ze wsparcia w ramach PO PŻ 2014 - 2020

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim informuje, że od dnia 1 stycznia 2017 roku uległy zmianie kryteria dochodowe uprawniające do korzystania ze wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) - Podprogram 2016.

Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest od osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, dopuszczającej korzystanie z pomocy społecznej z powodów wskazanych w art. 7 ustawy od pomocy społecznej, których dochód na osobę nie przekracza kwoty:

- 1268,00 zł. (netto) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, - 1028,00 zł. (netto) w przypadku rodziny.

Prosimy osoby, które są zainteresowane otrzymywaniem żywności z PO PŻ Podprogram 2016 o zgłaszanie się do pracowników socjalnych w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim w celu ustalenia sytuacji dochodowej i zakwalifikowania do otrzymywania powyższej pomocy.

Osoby zainteresowane zobowiązane są do wypełnienia oświadczenia o dochodzie rodziny netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia oświadczenia.


Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”

Od 1 stycznia 2017 roku rodzice dzieci nieuleczalnie chorych lub ciężko upośledzonych otrzymywać będą wsparcie w ramach kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, które w Solcu Kujawskim realizowane będzie przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim. W ramach wsparcia osobom kwalifikującym się na w/w świadczenie przysługiwało będzie jednorazowe świadczenie pieniężne oraz wsparcie asystenta rodziny, który m.in. będzie opracowywał katalog pomocy, występował w imieniu podopiecznych do instytucji zdrowia czy wypłacających świadczenia.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. wypłacane będzie przez Sekcję świadczeń rodzinnych i spraw alimentacyjnych oraz świadczeń wychowawczych znajdującej się w budynku byłej Szkoły Zawodowej przy ul. 23 Stycznia 13 w Solcu Kujawskim po złożeniu wniosku wraz z zaświadczeniami lekarskimi:

  • zaświadczenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii, stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
  • zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną potwierdzające pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10-tego tygodnia ciąży.

Uwaga! Wymóg przedstawienia zaświadczenia, potwierdzającego pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10-tego tygodnia ciąży, nie dotyczy opiekuna prawnego i faktycznego oraz osoby, która przysposobiła małoletniego. Rodzic, czy też opiekun nie otrzyma świadczenia, jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie oraz w przypadku umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, np. w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Aby skorzystać ze świadczenia, należy złożyć wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Przykład: Dziecko urodziło się 6 czerwca 2016r. Ostatnim dniem, umożliwiającym złożenie wniosku będzie 6 czerwca 2017r. Dziecko urodziło się 1 stycznia 2016r. Ostatnim dniem umożliwiającym złożenie wniosku będzie 2 stycznia 2017r. (1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego termin „przesuwa” się na kolejny dzień roboczy.


PROJEKT "WOLONTARIAT W AKCJI"

Dnia 5 grudnia 2016 roku, w "Kuli Soleckiego Centrum Kultury odbyło się spotkanie wolontariuszy wraz z opiekunami, które jednocześnie było zakończeniem projektu pod nazwą "Wolontariat w akcji" realizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Rodzin, działające przy Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim. Realizacja projektu była możliwa dzięki pozyskanym środkom z Powiatu Bydgoskiego. Spotkanie odbyło się w dniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i było okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu na "Wolontariusza Powiatu Bydgoskiego 2016" ogłoszonego w ramach realizowanego projektu. Pierwsze miejsce zajęła Paulina Szymańska z Koronowa, drugie Dominika Andrzejewska z Sicienka, na trzecim miejscu uplasowała się Aleksandra Puzio z Zespołu Szkół w Kotomierzu.

Wszyscy wolontariusze biorący udział w spotkaniu oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci konkursu cenne nagrody.


Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Psychoterapia jest dla ludzi”.

Celem kampanii jest wzrost świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży. Ważnym elementem kampanii jest podniesienie wiedzy Polaków na temat psychoterapii jako skutecznej metody profilaktyki zdrowia psychicznego i fizycznego oraz metody leczenia zaburzeń natury psychicznej, fizycznej i psychosomatycznych.

Psychoterapia jest dla ludzi - plakat Psychoterapia jest dla ludzi ulotka 

Program  "MALUCH plus” 2017

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim informuje, iż na stronie internetowej Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy ogłoszona została kolejna edycja Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "MALUCH plus” 2017 to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

 

INFORMACJA

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim informuje, że w dniach od 16 do 30 listopada 2016 roku ankieterzy Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy będą przeprowadzali badania dotyczące oceny ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195) wprowadzającej Program "Rodzina 500+"


STOWARZYSZENIE WSPIERANIA RODZIN

DZIAŁAJĄCE PRZY MIEJSKO - GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ

W SOLCU KUJAWSKIM

organizuje w dniu 18 listopada 2016 roku Konferencję o charakterze promująco - edukacyjnym zawodu jakim jest asystent rodziny

Konferencja organizowana jest w ramach projektu pt.: "Wspierajmy rodzinę", współfinansowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim, realizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Rodzin w terminie od 23 sierpnia do 20 listopada 2016 roku.

W trakcie konferencji przewidziane są trzy prelekcje przybliżające pracę asystenta rodziny i promujące zawód asystenta rodziny.


III Bal Charytatywny

Dnia 22 października 2016 roku w restauracji „Jaskiniowej”, odbył się III Bal Charytatywny pt.: „Serca otwarte dzieciom” zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rodzin, działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim.

Na początku balu, Prezes Stowarzyszenia, pani Hanka Stamm  przywitała wszystkich gości oraz przedstawiła Pana Dawida Kartaszewicza – aktora, który poprowadził tegoroczny bal. Pan Dawid Kartaszewicz przedstawił program balu, przekazał informacje o poprzednich balach a następnie poprosił o wystąpienie Panią Burmistrz Barbarę Białkowską.

Atrakcją wieczoru był recital Dawida Kartaszewicza, który przy akompaniamencie pianisty wykonał kilka znanych utworów oraz zaprosił  gości balu do odegrania kilku zabawnych scenek teatralnych.

Podczas balu, pomiędzy szampańską zabawą, odbyły się trzy aukcje, na których zostało zlicytowane 109  przedmiotów, z których dochód przeznaczony zostanie na rehabilitację i sprzęt usprawniający dla dwuletniego Nikodema. Pochodziły one z różnorodnych źródeł, między innymi z:  Kancelarii Prezydenta, Ambasady Hiszpanii, Ambasady Niemiec, Ambasady Portugalii od lokalnych przedsiębiorców, artystów, pisarzy i od osób prywatnych. Całą licytację sprawnie prowadził pan Andrzej Karłowski, a jego zaangażowanie i profesjonalizm wpłynął na hojność darczyńców, czego wynikiem stała się rekordowa pula środków  w wysokości 29780zł. Na uczestników balu czekały również niespodzianki w postaci upominków losowanych w trakcie balu. Natomiast wszelkie gusta smakowe zaspokoił tort.. Bal trwał do godziny 3.00, a roztańczone pary wirowały w rytm muzyki przygotowanej przez DJ Andrzeja Karłowskiego.

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji balu. W szczególny sposób dziękują darczyńcom, którzy wpłacili cegiełki na szczytny cel balu oraz wszystkim uczestnikom balu, którym nie jest obojętne dobro drugiego człowieka. Dziękują też pracownikom restauracji Jaskiniowa za profesjonalną obsługę balu i przygotowanie poczęstunku. Szczególne podziękowania organizatorzy składają Panu Dawidowi Kartaszewiczowi za poprowadzenie balu i atrakcyjny występ.             Dzięki hojności lokalnej społeczności udało się uzyskać ogromną kwotę w wysokości 33 870zł., która w całości wykorzystana będzie na cel balu.

Prezes Hanka Stamm

PROŚBA

       W związku z nadchodzącym okresem zimowym Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  przy ul. 29 Listopada 12 zwraca się do mieszkańców miasta i gminy Solec Kujawski z prośbą o informowanie Ośrodka o osobach bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością w celu udzielenia wsparcia tym osobom. Okres zimowy stanowi zagrożenie dla osób samotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz pozbawionych miejsca zamieszkania i pozostających w trudnej sytuacji życiowej. Osoby te mogą otrzymać pomoc w formie schronienia (schroniska dla bezdomnych - poza terenem Solca) jak również otrzymać wsparcie finansowe na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych np. zakup opału, żywności, odzieży, obuwia w zw. z wystąpieniem trudnych warunków atmosferycznych. Prosimy o zgłaszanie informacji do Ośrodka Pomocy Społecznej w godzinach urzędowania tj. 7.30 do 15.15, wtorek - 7.30 do 16.30 pod nr tel. 52/387.87.02 - sekretariat oraz 52/387.87.10 do Zespołu ds. Usług Socjalnych i Świadczeń do starszego specjalisty pracy socjalnej Hanny Ławniczak w godz. 7.30 do 10.00  i 14.00 do 15.00.

            Jednocześnie informujemy o numerach alarmowych:
  • POLICJA - 997,
  • STRAZ POŻARNA – 998,
  • POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
  • NUMER ALARMOWY - 112

Dyrektor MGOPS Hanka Stamm

 

Trzeźwościowy Festyn Rodzinny pn. "Wspólnie przeciw uzależnieniom"

Dnia 14 września odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim we współpracy z Zarządem Osiedla Toruńskiego

W trakcie festynu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt.: "Uzależnienia XXI wieku", w którym wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach wiekowych.

P1070944


PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA

         Informujemy, że w miesiącu wrześniu 2016 roku rozpocznie się realizacja dostaw artykułów spożywczych dla osób najbardziej potrzebujących w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) - Podprogram 2016.

Dystrybucję artykułów spożywczych w ramach Podprogramu 2016 prowadzić będzie Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim

Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, dopuszczającej korzystanie z pomocy społecznej z powodów wskazanych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód na osobę nie przekracza kwoty:

- 951,00 zł. (netto) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, - 771,00 zł. (netto) w przypadku rodziny.

Prosimy osoby, które są zainteresowane otrzymywaniem żywności z PO PŻ Podprogram 2016 o zgłaszanie się do pracowników socjalnych w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim od dnia 31.08.2016r. w celu ustalenia sytuacji dochodowej i zakwalifikowania do otrzymywania powyższej pomocy.

Osoby zainteresowane zobowiązane są do wypełnienia oświadczenia o dochodzie rodziny netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia oświadczenia.


WARSZTATY TEATRALNE

W dniach od 01.08.2016r. do 05.08.2016r. odbywają się warsztaty teatralne prowadzone przez znanego aktora Dawida Kartaszewicza

w warsztatach uczestniczą dzieci z punktu "Światełko" działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim oraz dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Dzieci  uczestniczą w zajęciach z emisji głosu, teatralnego ukazywania emocji, modulacji mowy i artykulacji oraz w ćwiczeń świadomego oddechu. Na zakończenie warsztatów, dzieci przygotowują krótki spektakl.

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka

działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim

ogłasza zapisy na  „Półkolonie 2016″

dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat

z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym

z terenu Miasta i Gminy Solec Kujawski

I turnus w terminie od 11.07.2016r. do 15.07.2016r.

II turnus w terminie od 18.07.2016r. do 22.07.2016r.

      zapisy  przyjmowane są w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w pokoju nr 9

Środki na realizacje projektu pozyskane zostały z Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim i z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.


Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim

organizuje

9 czerwca 2016 w godzinach od 14.00 do 19.00

IV Festyn pod nazwą "Senior Naszym Przyjacielem",

który odbędzie się Restauracji "Jaskiniowa"

Festyn zorganizowany został z środków z dotacji Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim oraz środków pozyskanych od Sponsorów.


Urząd Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim, Soleckie Centrum Kultury i Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim zapraszają

6 czerwca 2016r. o godzinie 16.00

do Soleckiego Centrum Kultury

na piknik

"Rodzina, ach rodzina"

piknik odbędzie się w ramach Kampanii promocyjnej programu Rodzina 500+

Rodzina to najlepsza inwestycja

w tym dniu naszą gminę odwiedzi Bus 500+,

odbędą się zabawy integracyjne dla Dzieci i Rodziców.

Zapraszamy wszystkie Rodziny do wspólnej zabawy



Soleckie Centrum Kultury i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Solcu Kujawskim

3 Czerwca 2016r. od godzinie 17.00

na placu przed Soleckim Centrum Kultury

organizują festyn z okazji "Dnia Dziecka"

Zapraszamy do wspólnej zabawy rodziców i  dzieci.

Zabawy poprowadzą Animatorzy, przewidziane są liczne atrakcje rozbudzające wyobraźnię i fantazję dzieci.


PROJEKTY 2016

Stowarzyszenia działające przy Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w 2016 roku pozyskały środki na realizację następujących projektów:

Stowarzyszenie Wspierania Rodzin

Projekt "Wspierajmy rodzinę"

Projekt realizowany będzie w okresie od 23.08.2016r. do 23.11.2016r. Celem projektu będzie wzmocnienie i podniesienie kompetencji wychowawczych 10 rodziców z rodzin z trudnościami opiekuńczo - wychowawczymi, objętych wsparciem asystenta rodziny, pochodzących z terenu miasta i gminy Solec Kujawski. Sposobem realizacji celu będzie atrakcyjna oferta warsztatów umiejętności wychowawczych z udziałem psychologa, pedagoga, położnej i pielęgniarki środowiskowej. W ramach projektu odbędzie się wyjazd edukacyjny do miejscowości nadmorskiej oraz konferencja promująca zawód asystenta rodziny.  Środki na realizacje projektu pozyskane zostały z Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim.

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka

"Półkolonie 2016"

Projekt realizowany będzie w terminie od 01.07.2016r. do 30.07.2016r. W ramach projektu odbędą się 2 turnusy spotkań dla 40 dzieci każdy. W ramach półkolonii dzieci będą uczestniczyły  w warsztatach animacyjnych, wyjeździe do ZOO w Myślęcinku  oraz Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Odbędzie się też wyjazd do Nadleśnictwa Solec Kujawski i do Biskupina. Środki na realizacje projektu pozyskane zostały z Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim i z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

„Wychowanie bez klapsa”

Projekt realizowany będzie od 01.09.2016r. do 25.11.2016r. W projekcie udział weźmie 12 rodziców, którzy chcą "bez klapsa", czyli z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice. Zajęcia prowadzone będą metodą warsztatową z wykorzystaniem rozmowy na forum, ćwiczeń w grupach, bazując na osobistych doświadczeniach. Poruszane będą tematy związane z konsekwencjami stosowania klapsa i innych metod niesprzyjających rozwojowi dziecka oraz radzeniem sobie z przeżywanymi przez rodzica trudnymi emocjami (złością, bezradnością, poczuciem winy). Projekt ma na celu przekazanie rodzicom ważnych kwestii, związanych z wyznaczaniem granic dziecku poprzez zastosowanie konsekwencji połączonych z aktywnym słuchaniem dziecka. Przedstawione zostaną konstruktywne metody wychowawcze, które pomogą rodzicom wychowywać dzieci bez przemocy. Środki na realizacje projektu pozyskane zostały z Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim.

Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych

„Aktywność w niepełnosprawności -Spotkania Świąteczno – Noworoczne, pikniki integracyjne, wyjazdy kulturalno – oświatowe i turystyczno krajoznawcze”

W ramach projektu odbędzie się zabawa karnawałowa dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zostanie zorganizowane spotkanie Wigilijne z udziałem zaproszonych gości,  integracyjne spotkania osób starszych i piknik dla osób niepełnosprawnych połączony z zabawą taneczną. Piknik zostanie zorganizowany z okazji Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.

W okresie od 01.03.2016r. do 31.12.2016r. organizowane będą spotkania integracyjne osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych w Domu Pogodnej Jesieni. Planowana jest  wycieczka krajoznawcza i przejazd Żuławską kolejką wąskotorową dla 50 osób oraz wyjazd do kina w Bydgoszczy dla 50 osób. Środki na realizacje projektu pozyskane zostały z Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim.

„Aktywność i integracja drogą do zdrowia”

Celem projektu będzie wspieranie aktywności społecznej osób starszych na terenie miasta i gminy Solec Kujawskie w okresie od 01.06.2016r. do 30.11.2016r. W ramach projektu przewidziana jest zabawa integracyjna dla osób niepełnosprawnych w restauracji „Jaskiniowa” oraz wyjazd do Opery Nowa. Środki na realizacje projektu pozyskane zostały z Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim.

Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>