Program „ZA ŻYCIEM”

JEDNORAZOWE ŚWIADCZENIE Z TYTUŁU URODZENIA SIĘ DZIECKA Z USTAWY „ZA ŻYCIEM”

Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” wprowadziła nowe świadczenie: jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się żywego dziecka, u którego diagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Świadczenie przysługuje:

  • matce lub ojcu dziecka,

  • opiekunowi prawnemu,

  • opiekunowi faktycznemu dziecka.

Prawo do jednorazowego świadczenia ustala się na wniosek w/w osób. Świadczenie przysługuje jednorazowo w kwocie 4 000zł, bez względu na dochód.

Warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać świadczenie:

  • wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka;

  • świadczenia przysługuje z tytułu urodzenia się żywego dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;

  • kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (wymogu tego nie muszą spełniać osoby będące prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także do osoby, które przysposobiły dziecko).

Wniosek o przyznanie w/w świadczenia składa się w sekcji świadczeń rodzinnych i spraw alimentacyjnych oraz świadczeń wychowawczych przy ul. 23 Stycznia 14A ( dawny budynek PUP )

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 4 listopada 2016r o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. Z 2016 r., poz. 1860),

  • Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016r. W sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (Dz.U. Z 2016r. poz. 2234);

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010r. W sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U. Z 2010r. poz. 183, poz. 1234).

Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim informuje, że z dniem 1 stycznia 2017 roku rodzice dzieci nieuleczalnie chorych lub ciężko upośledzonych otrzymywać mogą różnego rodzaju pomoc w ramach kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.

Program „Za życiem” w Solcu Kujawskim realizowany jest przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
W ramach wsparcia osobom kwalifikującym się na w/w świadczenie przysługuje  jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 4 tysięcy złotych oraz wsparcie asystenta rodziny, który m.in. opracowuje katalog pomocy, występuje w imieniu podopiecznych do instytucji zdrowia czy wypłacających świadczenia.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych wypłacane jest przez Sekcję świadczeń rodzinnych i spraw alimentacyjnych oraz świadczeń wychowawczych znajdującą się w budynku byłej Szkoły Zawodowej przy ul. 23 Stycznia 13 w Solcu Kujawskim po złożeniu wniosku wraz z zaświadczeniami lekarskimi:

  • zaświadczenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii, stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
  • zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną potwierdzające pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10-tego tygodnia ciąży.

Szczegółowych informacji na temat wsparcia asystenta rodziny udzielają pracownicy socjalni Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim, w budynku przy ul. 29 Listopada 12.

Informacje o ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – TUTAJ

Dodatkowe informacje na temat wsparcia, które przysługuje kobietom w ciąży oraz ich rodzinom znajdują się w załączonym informatorze.

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>